Skyrim Mod Kurma Rehberi ve Önemli Modlar

Skyrim’i modsuz oynamak gerek kötü arayüzü gerek kötü karakter animasyonları ve daha bir sürü sebepten ötürü can sıkıcı olabiliyor. Böyle bir durumda ise yardımımıza Skyrim’in büyük hayran kitlesinin bize sunduğu modlar koşuyor. Bu yazıda sizi bu dertten kurtarabilmek için nasıl mod kurulduğundan ve önemli bazı modlardan bahsedeceğim.

Mod Kurulumu

1- Gerekli Yazılımlar:

Başlamadan önce elinizdeki oyunun Skyrim:Legendary mi (ilk çıkan klasik versiyon) yoksa Skyrim:Special Edition mu olduğuna bakmalısınız bu bilgi ilerde işimize yarayacak. Skyrimde mod kurmak için gerekli en temel yazılım Sykrim Script Extender kısaca SKSE. Bu yazılımı isterseniz steamde aratarak istersenizde internetten bulup indirmelisiniz. Eğer internetten indireceksiniz elinizdeki Skyrim versiyonuna uygun SKSE yi indirmelisiniz. İnternetten indirdiğiniz SKSE ‘rar’ dosyası şeklinde olacaktır. Bu dosyayı Skyrim’in kurulu olduğu adrese çıkarttıktan sonra oyununuzu bundan sonra SKSE ile açmanız gerekiyor. Eğer Steam’den SKSE indirdiyseniz SKSE’yi kütüphanenizde bulup çalıştırınca Skyrim başlayacaktır.

Skyrim için en geniş mod arşivlerinden birini www.nexusmods.com adresinde bulabilirsiniz. Bu sitenin bir diğer önemi sahip olduğu Vortex programıyla uyumlu çalışması. Vortex indirdiğiniz modları uygun adreslere yükler, modlarınızı listeleyebilmenizi ve aktifleştirebilmenizi sağlar. Vortex’i https://www.nexusmods.com/about/vortex/ bu adresten indirebilirsiniz. Son olarak modların kurulum sırasını ayarlayan LOOT programını https://loot.github.io bu adresten indirirseniz gerekli bütün proglamlar inmiş oluyor.

2-Kurulum:

İşe kurmak istediğimiz modu seçmekle başlıyoruz. Ben örnek olması için en temel modlardan biri olan SkyUI ‘yı seçtim.

SkyUI modunu yüklemek için https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/3863?tab=files adresine girdiğinizde yukarıdaki ekran sizi karşılayacak. ‘Mod manager Download’ seçeneğine tıklayarak mod dosyasını indirmeye başlayın. Bunu yaparken arkada Vortex programının çalışır durumda olduğundan emin olun.

Vortex’teki downloads kısmına gelerek yukarıdaki görseldeki install seçeneğine basarak modu kurun.

Daha sonra mods kısmında kurulan modunuzu enable seçeneğine basarak aktifleştirin.

Son olarak plugins kısmında modla alakalı pluginleri aktif ettiğimiz zaman Vortex‘teki işimiz bitmiş oluyor.

Mod kurulduktan sonra özellikle birden fazla mod yüklerken LOOT programına girip üstteki görselde yuvarlak içine aldığım sort seçeneğine basarak yüklü modları sıralayın. Bu noktada modumuz yüklenmiş oluyor ama son olarak şunu eklemek istiyorum: Mod yüklerken her modun sayfasındaki açıklama kısımlarını okumalısınız çünkü bazı modlar başka modlar varlığında çalışabilirken bazıları ise çalışmayabiliyor. Karışıklık çıkmaması için buna dikkat edin.

Önemli Modlar:

1-SkyUI:

Skyrim’in kullanışsız arayüzünü komple değiştiren bu modla artık envanterinizde çok daha rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz.

https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/386

2-Realistic Ragdolls and Force:

Skyrim’de kılıç darbeleri sonucu ölen düşmanlarımızın cesetlerinin sağa sola fırlaması maalesef sıkça görülen bir durum. Bu modla artık ölen düşmanların cesetleri daha ağır ve gerçekçi hareket edecek.

https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/601

3-TK Hitstop:

Skyrim hatırlarsanız dövüş sistemlerinde kılıç darbelerinin düşmana görsel olarak yeterince etki yapmamasından dolayı yeterince tatmin edici bir kılıç dövüş sistemine sahip değildi. Bu mod düşmana vurduğumuz anı birkaç kare dondurarak darbemizin çok daha etkili olduğu illüzyonunu oluşturuyor.

https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/23681

4-Fores New Idles in Skyrim:

Skyrim’de karakterler hiçbir şey yapmazken sabit ve düz bir pozda dururlar. Bu mod oyuna yeni idle pozisyonları ve yeni animasyonlar ekleyerek oyuna çeşitlilik sağlıyor. https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/11811?tab=description

5-HDT Equipment:

Bu mod karakterimizin sırtına ya da beline taktığı silah kabzaları ok sadakları vb. şeylerin siz koştukça gerçekçi bir şekilde sallanmasını sağlıyor. Kulağa çok fazla şey gibi gelmese de alıştıkça yarattığı farkı daha iyi anlıyorsunuz.

https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/57408/

6-Lanterns of Skyrim:

Bu mod oyunda gece olduğunda şehirlerde evlerin duvarlarında vb. yerlerde lamba yanmasını sağlıyor. Oyundaki ışıkları genel olarak geliştiren bu mod oyuncuya güzel manzaralar sunuyor. https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/18916/?tab=files

7-Enhanced Blood Textures:

Bu mod adından da anlaşılacağı üzere oyundaki kan efektlerini geliştirip daha gerçekçi yapıyor.

https://www.nexusmods.com/skyrim/mods/60?tab=files

Leave a Reply