Outer Wilds İnceleme

Bir Değişik Oyun:

Bu yıl BAFTA Game Awards’ta en iyi oyun ödülünü alan Outer Wilds, geçtiğmiz ay Steam’deki çıkışını yaptı. Morbius Digital tarafından geliştirilen Oyunun yayımcılığını ‘Journey’ ve ‘What Remains of Edith Finch’ gibi görsel yönü kuvvetli yürüme simulatorlerinin yayımcılığını yapmış olan Annapurna Interactive üstlendi. Bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse: Yürüme simulatoru bir noktadan bir noktaya yürürken yolda güzel manzaralarla karşılaştığımız ve etrafta bulduğumuz yazıları ve ipuçlarını okuyarak bir gizemi çözmeye çalıştığımız (Bazı örneklerinde ortada bir gizem olmayabiliyor) oyun türüne denir. Outer Wilds da bir yürüme simülatoru’ne ait bazı ögeler içeriyor ama tam olarak tanımlanmaya çalışılırsa ben bu oyun için Gizem ve Bulmaca kısımları bol olan bir Rogue-Like, Macera oyunu derdim.

Outer Wilds’ta uzay çağına yeni girmiş bir ırkın uzaya gidecek ilk astronotlarından birini oynurouz. Uzaydaki yolculuğumuzda çok eskiden yaşamış olan bir medeniyetten izlerle karşılaşıyoruz ve bu izleri takip ederek bu medeniyete ne olduğunu çözmeye çalışıyoruz. Ölmek oyunun bir parçası. Her öldüğümüzde bahsi geçen eski medeniyetten kalma bir heykelin gözünden ölmeden önce yaptıklarımızı, hızlıca bir film şeridi gibi görüyoruz ve sonra gün yeniden başlıyor, çözülmeyi bekleyen gizemlerden biri de bunun neden olduğu. Oyunun odak noktası keşif. Çünkü oyunun serbest yapısı çığır açan cinste.

Keşif Hiç Böyle Olmamıştı:

Oyunda bulmamız gereken ipuçlarını beş birbirinden farklı gezegen içeren bir güneş sisteminde dolaşarak arıyoruz. Gezegen dedim ama fazla gözünüzde büyütmeyin gezegenler küreliklerini yerden bir miktar zıplayınca bile fark edebileceğimiz derecede küçük ama yine de keşfedilecek bol bol mekan mevcut her gezegende. Oyunda hangi gezegene önce gitmemiz gerektiği hakkında bir kısıtlama yok. Uzay geminize atladığınız andan itibaren oyun sizi tamamen serbest bırakıyor. Bu kulağa basit bir şey gibi gelse de başından ya da sonundan neresinden girilirse girsin oyuncuyu bir başka ipucuna yönlendirmeyi başarabilen kompleks bir ‘ipucu ağı’ kurmayı gerektiren bir şey ve oyun bunu ustalıkla yapıyor. Her gezegenin kendine has bir özelliği var. Ben örnek vermek için şimdi sadece bir gezegenin yapısından bahsedeceğim ama siz o kadar bile spoiler yemek istemiyorsanız yazıyı hemen burada kapatın ve oyunu oynamaya başlayın.

Gidenler gittiğine göre örneğimizle devam edebiliriz: ‘Brittle Hollow’ bu beş gezegenden bir tanesi. Bu gezegenin ilginç tarafı merkezinde bir kara deliğin bulunması. Gezegenin etrafa ateş topları saçan uydusu yüzeye ateş topu fırlattıkça gezegeni bir arada tutan kara parçaları bir bir kara deliğe düşüyor. Biz de oyuncu olarak bu gezegenin yüzeyinin altında kurulmuş olan asma şehirlere doğru kara deliğin içine düşmeden ilerlemeye çalışıyoruz. Bu, gezegenlerden sadece biri ve her gezegenin böyle kendine has özellikleri var. Outer Wilds belki de uzun süre eşi ve benzerini göremeyeceğimiz bir oyun. Eğer İngilizce biliyorsanız ve bu tür oyunlara ilgiliyseniz hiç vakit kaybetmeden oynamaya başlayın derim.

Leave a Reply