CS:GO Rol Belirleme

CS:GO Takım İçi Rolüm Ne?

 Herkese merhaba. Bu yazımızda bir çoğumuzun severek, heyecanla oynadığı CS:GO, Valorant, Zula gibi multiplayer FPS-Shooter “takım” oyunlarında oyunu kazandıracak derecede önemli olan, takım ruhunu canlandırıp, belki de takımınızı terminatöre çevirecek takım içi oyuncu rollerinden bahsedeceğiz. Durun, ihtiyacınızın olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak düzenli hareket eden takım, rakibini çok rahat yenebilir. Terminatöre dönüşmüş bir takım varken, neden her el 1 dakika içerisinde ölen bir takım olasınız ki? Öyleyse, CS:GO için hazırladığımız, ancak CS:GO tarzı diğer oyunlarda da kullanabileceğiniz, her oyuncunun takım içi rollerinin nasıl belirlenmesi gerektiğini öğrenebileceğiniz yazımıza buyurun, geçelim.

In Game Leader (Oyun içi lider)

 Oyun içerisinde takımın lideridir. Oyunu kurmak ve yönetmekten sorumlu kişidir. In Game Leader takımdaki oyuncuları tanır, ona göre oyun planlar. Yapılan her hareketten, her çağrıdan sorumludur. Diğer oyuncular onun dediğine uymak zorundadır. O, bir oyuncuya “şu silahı al” dese, o oyuncu, o silahı almalı, “Şu noktada dur” dese, orada durmalıdır.
Bir In Game Leader takımın zayıf yönlerini bilip ona göre hareket etmelidir. Bu sebeple oyunu çok iyi bilen, her an oyunun akışını düzenleyebilecek birisi ancak In Game Leader olabilir.

Awper (Keskin nişancı)

   Takımın genellikle AWP kullanan kişisidir. Çok iyi odaklanma gerektirir bu rol! Her şey 1 tıka bağlıdır.  O bir tıklama -genellikle- keskin nişancının tek şansıdır. O bir tıklama tüm oyunu değiştirebilir. Bu sebeple yüksek riskli ama yüksek ödüllü bir roldür. Hatta bizce, takımın bel kemiğidir.
  Keskin nişancı rolünde oynayacak oyuncu çok dikkatli, iyi odaklanabilen, tek vuruş hakkını en iyi şekilde değerlendirebilen kişi olmalıdır.

Lurker (Arkacı)

 Oyun içinde kaba bir tabirdir aslında. “Arkacı” kelimesi genellikle hakaret olarak kullanılır ancak böyle bir oyuncu bir takıma maç kazandırabilir. Adından da anlaşıldığı gibi, rakibi “arkalar”. Örneğin bomba A’ kurulduğunda B’de pusarak, B’den A’ya gidenleri arkadan vurur.
 Takımdaki arkacı, verilen infoları iyi takip etmelidir. Rakibin konumuna ve silahına göre hareket edebilecek bilgide ve yetenekte olmalıdır.

Supporter (Destekçi)

 Aslında tüm işi isminde gizlidir bu oyuncuların. “Destek”. Takım arkadaşlarının her türlü yardımına koşan fedakar oyunculardır. Bir oyuncunun silaha mı ihtiyacı var, onun için o silahı alıp arkadaşına verir. Diğer takım oyuncuları bir yere atak yaparken arkadan flash atan kişidir o. Arkadaşlarının istediği yerlere bombalar, sisler atar. Nereye desteğe çağırılırsa oraya gider. Bu sebeple genellikle kill sayısı düşük, asisti çok olan oyunculardır.
 Tüm bu sebeplerden dolayı bir support oyuncusunun fedakar olması gerekir. Her türlü bomayı, sisi, flashı çok iyi bilmelidir. Tüm bu bilgisine ve başarısına rağmen skor tablosunun en altlarında olmayı kabul etmelidir. “Bir support oyuncusu takıma ekstra güç katar, maçı kazandırır.”.

Anchor (Çapa)

 Genellikle CT tarafında kullanılan roldür. Bu oyuncular bir noktaya -genellikle site noktaları olur- pusup rakibin gelmesini bekler. “Plant Muhafızı”dır kendileri. Bombanın kurulmamasını sağlar da diyebiliriz.

Entry Fragger

 Genellikle T tarafında kullanılan bir roldür. Bir entry fragger, takımın bir site’a girmesinden sorumlu kişidir. Takımın toplu yaptığı rush’ta en öndekidir. Aim’i çok iyi olmalıdır. Plant’e giderken karşısına çıkan düşmanı vurup takımını korumalıdır. Bu sebeple de refleksleri çok iyi oyunculardır. “En İyi Vuruşlar” videolarının konusu olan oyunculardır. Genellikle skor tablosunun en üstündeki kişilerdir.
 Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir entry fragger, takımın en iyi aim’e sahip oyuncusu olmalıdır. Girdiği yerdeki düşmanları temizleyecek yetenekte ve reflekste olmalıdır. En önde olduğu için rakibin nerede, kaç kişi olduklarını, hangi silah kullandığını iyi anlayıp, takımına güzel infolar verebilecek birisi olmalıdır.

Playmaker

 Support oyuncusuyla Entry Fragger oyuncusunun rollerinin karması sayılabilir. Entry Fragger’a çok benzer aslında. Bir noktaya rush yapıldığında Entry Fragger’ın hemen arkasındaki oyuncudur. Entry Fragger’ın vuramadıklarını vurur. Bu rolde oynayan oyuncunun da aim’i çok iyi olmalıdır. Gereken noktaya Entry Fragger için sis, flash, bomba atabilmelidir. Ayrıca bu oyuncular genellikle bombayı taşıyan kişilerdir. Eğer skor tablosunun birincisi Entry Fragger değilse -genellikle- playmaker’dır. 
 Bir playmaker, takımda aim’i Entry Fragger’dan sonra en iyi olan kişidir. Spotları, bomba, sis ve flash yerlerini çok iyi bilmelidir. Entry Fragger’ın infolarını çok iyi dinleyip ona göre hareket edebilecek, plant noktsını güvende tutabilecek yetenekte olmalıdır.
Oyun içerisinde etkili kullanımla çok büyük farkı görebileceğiniz, “CS:GO” takım içi rol belirleme rehberinin sonuna geldik. Herkese iyi, bol başarılı oyunlar.

Comments (1)

  1. Hakan Gürbüz

    teşekkür ederim. güzel açıklamışsınız.

Leave a Reply