Civilization VI: Rehber

Epic Games geçen aylarda Civilization VI’yı (buradan itibaren ‘Civ 6’ olarak anılacak) bedava verdiği için bu sıralar oyuna yeni başlayan ve oyuna alışmakta güçlük çeken oyuncu sayısı bir hayli fazla. Ben de bu yüzden kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak ve oyunu oynamak için gerekli temel bilgileri verebilmek adına bu rehber yazısını yazıyorum, iyi okumalar.

Başlarken

Her şeye oyunu kurmakla başlayacağız. Oyunu ilk defa oynuyorsanız benim tavsiyem küçük bir haritada quick ya da online hızında bir oyun açmanız. ‘Online’ kafaları karıştırmasın, bu oyun hızında offline bir şekilde de oynayabilirsiniz.

Medeniyet seçimine gelirsek diğerlerine nazaran oynaması ve özelliklerinin anlaşılması daha rahat medeniyetlere yönelmeniz daha iyi olacaktır (Roma ve Sümer gibi). Daha detaylı ayarları fazla kurcalamadan oyunu başlatın bu ayarlarla oyunu iyice anladıktan sonra oynarsınız.

İlk Turlar

Medeniyet seçip oyunu başlattığınızda sizi Settler ve Warrior olmak üzere iki birim karşılayacak. Oynamaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey klavyenizde ‘Y’ tuşuna basarak her bir altıgenin yani ’tile’nin (yazının devamında altıgen yerine ’tile’ kullanılacak) ne sağladığını gösteren ayarı açmak. Bu ayarla alttaki görseldeki gibi her tilede kaç gıda kaç üretim var görebileceksiniz. Bu önemli detayı aradan çıkardığımıza göre devam edebiliriz. Settler birimi ile ilk şehrinizi kurmalısınız. Settler’ın ilk karşınıza geldiği konumu eğer nehir kenarında ise hemen oraya kurabilirsiniz ilk şehrinizi. Eğer Settler’ınız nehir kenarında değilse ve yakınlarda bir nehir varsa ilk turunuzu Settler’i nehir kenarına götürmekle harcayıp ikinci turda kurulabilirsiniz ama yakınlarda bir nehir göremiyorsanız Şehirsiz bir şekilde nehir aramaya harcamayın zamanınızı, hızlıca kurulun ki diğer medeniyetlerden geri kalmayasınız. ‘Nehir kenarına kurulun’ diyorum çünkü tatlı su kaynağına sahip şehirlerin aldığı Housing bonusları ilerde büyük avantaj sağlıyor.

Örnek bir ilk tur pozisyonu

Şehrinizi kurduktan sonra sizi bir üretim paneli karşılayacak. İlk üretim olarak genelde ‘Scout’ tercih edilir çünkü oyunun başlarında etrafı keşfetmek sonraki şehirlerinizi nereye kurmanız hakkında size fikir verecektir. Gelelim teknoloji ve civic ağaçlarına. Geliştireceğiniz ilk teknolojiye şehrinizin coğrafyasını analiz ettikten sonra karar verin. Örneğin yukarıda ki örnek görselde maden kurulması gereken kaynaklar bol olduğu için maden teknolojisini önce geliştirmek daha mantıklı.

Teknoloji Ağacı

Civic ağacı ise önceki oyunlarda olmayan bir şey. Artık sosyal gelişmeler teknolojiden farklı bir çatı altında araştırılıyor ve teknolojiden farklı olarak araştırmalar tur başına kültür artışı üzerinden ilerleme kaydediyor. Civic ağacındaki her gelişme sonrasında oyun karşınıza bir Policy ekranı çıkartıyor. Bu ekranda Civic ağacında açtığınız kartlardan hangilerini kullanacağınız seçiyorsunuz. Her kartın sağladığı şeyler zaten üzerlerinde yazıyor en avantajlı olduğunu düşündüğünüzü seçmeniz yeterli olacaktır.

Civic Ağacı

‘Nex Turn’ e bastığınız noktada ilk turunuzun sonuna gelmiş oluyorsunuz. Oyunun ilerleyen turlarında ‘Warrior’unuzla haritada dolaşıp etrafınızdaki coğrafyayı keşfederken bir yandan da üzerinde köy olan tileler bulmaya çalışın. Bu tilelere gitmek; şehrinizde bedava işçi çıkarmak, altın vermek, teknolojiyi hızlandırmak gibi farklı bonuslar verebiliyor. İlk turlar genel olarak bu şekilde. Biraz da oyuna yeni eklenen veya yeni oyunda değişikliğe uğramış bazı sistemlerden bahsedelim.

Şehir Detayları

Bir şehrin üzerine tıkladığınızda sağ altta çıkan seçeneklerden ‘Toggle City Details’ seçeneğine tıklarsanız ilk bakışta korkutucu gelebilen bir ekran sizi karşılayacaktır. Bu ekran sayesinde şehriniz hakkındaki tüm bilgileri öğrenebilir ve şehrinizin neye odaklanacağını ayarlayabilirsiniz.

Şehir Detayları

Sol taraftaki uzun sütun bize şehrimizin büyüme istatistiklerini gösteriyor. Şehrimizin büyümesini etkileyen en önemli faktör üretilen gıda miktarı. Bir şehir, nüfusu kadar tileyi işleyebilir yani o tilelerdeki kaynaklardan yararlanabilir. Örneğin yukarıdaki görseldeki şehrin nüfusu beş, bu yüzden sadece üzerindeki işaret (Nüfus işareti) dolu olan tilelerden faydalanıyor. Bu beş kişilik nüfusun hangi tileleri işleyeceğine manuel olarak karar vermek mümkün fakat sağ altta kırmızı kalemle işaretlediğim kısımdan şehrin gıda, üretim, kültür, bilim ve inanç kaynaklarından hangisine odaklanmasını istediğinizi seçerek bilgisayar yardımıyla daha optimum bir nüfus düzenlemesi yapabilirsiniz.

Şehrin ürettiği gıda miktarı ihtiyaç duyduğu gıda miktarından ne kadar fazla ise şehrin büyüme hızı o kadar artacaktır. Büyüme hızını etkileyen bir diğer faktör ise ‘Amenitieler’ yani halkın mutluluğu. Halkın mutluluğunu belirleyen en önemli etmen elinizde bulunan lüks kaynakların çeşitliliği. Bunun yanı sıra arena, kollezyum gibi binalar üreterek de halkın mutluluğunu artırmak mümkün. Örneğin yukarıdaki görselde şehrin ihtiyaç duyduğu Amenitie miktarı ikiyken şehrin Amenitiesi üç, bu durum şehre artı yüzde onluk bir büyüme bonusu sağlıyor.

Büyümeyi etkileyen bir diğer şey ise seriye bu oyunla eklenen ‘Housing’ yani şehrin barınmasını sağlayabileceği nüfus miktarı. Şehrinizde tatlı su kaynağı olması Housingi beş artırıyor ayrıca oyunun ilerleyen safhalarında üreteceğiniz bazı binalarla da Housingi artırabilirsiniz. Gelelim işin matematiğine: Eğer Housinginiz nüfusunuzdan iki veya daha çok miktarda fazla ise büyümeniz yavaşlamıyor, maksimum verimle devam ediyor, eğer Housinginiz nüfusunuzdan sadece bir fazla ise büyüme hızınız yarıya düşüyor, Eğer eşitlerse büyüme hızınız çeyreğine düşüyor ve son olarak eğer nüfusunuz Housinginizden beş veya daha çok fazla ise büyümeniz komple duruyor. Şehir detaylarıyla ilgili bilinmesi gerekenler bu kadar.

Districtler

Seriye bu oyunla birlikte eklenen bir diğer şey de district yani bölge sistemi. Artık özelleşmiş binaları üretmek için önce şehrimizdeki bir tileye bu özelliğin districtini inşa etmemiz gerekiyor. Örneklendirmek gerekirse kütüphane, üniversite vb. bilimle alakalı binaları üretmek istiyorsanız önce kampüs districtini inşa etmelisiniz. Oyundaki en önemli districtler Ticaret, Kültür, Din, Bilim, ve Askeriye ile ilgili binaları inşa etmemizi sağlıyor. Bunların yanı sıra oyunun sonlarına doğru teknoloji geliştikçe Hava alanı, Uzay İstasyonu gibi districtler de listeye ekleniyor. Districtler hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, districti nereye kurduğunuz çünkü districti kurduğunuz tilenin yanındaki diğer tilelere bağlı olarak bazı bonuslar alabiliyorsunuz. Örneğin kampüsü kuracağınız tilenin yanında dağ varsa artı bir bilim bonusu kazanıyorsunuz. İnşa etmeden önce bütün ditsrictlerin bilgilerine bakıp ne gibi şeylerden bonus aldıklarına bakmanız yararlı olacaktır.

Wonderlar

Wonderlar yani Harikalar oyunda sadece bir medeniyet tarafından bir kez inşa edilebilen binalardır. Sadece bir kere inşa edilebilmelerinin sebebi normal binalara kıyasla çok daha fazla avantajlar sağlamaları. Bir Wonder inşa ederken dikkat etmeniz gereken şey, Wonderin sağladıklarının sizin oyun stilinizle örtüşmesi. Mesela kültür odaklı bir oyun oynuyorsanız bir şehirdeki üretimi inanç avantajları sağlayan bir Wondera bağlamak mantıksız olacaktır. Wonderları inşa etmek normal binaları inşa etmeye kıyasla bir hayli uzun sürer. Bu nedenle de oyun stilinize uymayan bir Wonderı inşa etmek için uzun süre beklemek boş yere geri kalmanıza yol açabilir.

Şehir Devletleri

Oyunda diğer medeniyetlere ek olarak şehir devletleri de mevcut. Bu devletler oyun boyunca tek bir şehre sahip olabiliyorlar. Bu şehir devletlerinin isteklerini yerine getirirseniz veya zamanla yeterince ‘Influence Point’ kazanırsanız bu devletlere elçi gönderebiliyorsunuz.

Şehir Devletleri

Şehir devletleri ekranında keşfettiğiniz her şehir devletinin hangi kaynağa katkı sağlayabildiğini öğrenebilirsiniz. Bu devletlere elçi gönderdikçe bu kaynaklara artı alabilirsiniz. Örneğin ben yukarıdaki örnek oyunda ‘Seol’ şehrine bir elçi göndererek bilime artı almışım. Eğer bir şehir devletine üç veya daha fazla elçi gönderirseniz ve sizden daha fazla elçi gönderen başka bir medeniyet yoksa o şehrin ‘Suzerain’i olmuş oluyorsunuz. Suzeraini olduğunuz şehir devleti girdiğiniz savaşlarda müttefiğiniz olarak sizi takip eder. Aynı zamanda bir miktar altın ödeyerek Suzeraini olduğunuz şehrin askerlerini belli bir süreliğine emriniz altına alabilirsiniz.

Bununla beraber gerekli temel bilgilerin sonuna gelmiş oluyoruz. Daha detaylı bilgileri zaten oyunu oynadıkça kavrayacaksınızdır. İyi oyunlar.

Leave a Reply